Krajem juna u Beogradu se održava velika međunarodna konferencija posvećena jednom od najambicioznijih projekata današnjice, teleskopu LSST
Tokom naredne nedelje, od 20. do 24. juna u Beogradu se održava velika međunarodna konferencija LSST@Europe2, posvećena jednom od najambicioznijih astronomskih projekata današnjice, teleskopu Large Synoptic Survey Telescope, LSST. LSST@Europe2 okupiće najveće svetske stručnjake na polju astronomije.
Svečano otvaranje konferencije zakazano je za ponedeljak 20. juna u 9.30 časova u hotelu Zira (Ruzveltova 35, Beograd), a skupu će se obratiti predstavnici LSST korporacije, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Američke ambasade u Srbiji.
Kao prateći deo konferencije, u Domu omladine Beograda, u sredu, 22. juna, u 20 časova (sala Amerikana), biće organizovan predavačko-tribinski program „Svemir 2.0“ namenjen široj javnosti. Predavanje „Otkrivanje istorije svemira“ održaće uspešni američki astrofizičar Endrju Konoli sa Univerziteta u Vašingtonu, član LSST tima, i poznati TED predavač, koji će pred beogradskom publikom govoriti o tome kako će revolucionarni LSST teleskop pisati novu istoriju svemira.
Nakon predavanja, uslediće tribina na kojoj će učestvovati naučnici sa ovih prostora uključeni u LSST projekat. Na tribini će, pored dr Konelija, govoriti dr Željko Ivezić i dr Mario Jurić, takođe sa Univerziteta u Vašingtonu, kao i dr Darko Jevremović sa Astronomske opservatorije Beograd, koordinator učešća Srbije u LSST projektu.
Srbija je među retkim zemljama u Evropi koja je od samog početka uključena u LSST projekat, zahvaljujući angažovanju naših stručnjaka sa Astronomske opservatorije u Beogradu i Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Smatra se da će ovaj teleksop, koji se nalazi na vrhu prioriteta posmatračke astronomije SAD, proizvesti najdublje i najopsežnije slike svemira, pri čemu će snimiti neverovatnih 39 milijardi objekata uz pomoć svoje kamere od 3200 megapiksela i ogledala prečnika 8,4 metara.
Kada bude završen na čileanskim Andima, LSST će biti jedan od najvećih zemaljskih teleskopa i moći će da snimi čitavo nebo dva puta za nedelju dana. Tokom 10 godina kontinuiranog pregleda neba, on će omogućiti naučnicima da uoče kako najudaljenije objekte svemira, tako i one najbliže, još neotkrivene, koji mogu predstavljati potencijalnu opasnost za Zemlju.