SEEDIG 9

U Beogradu je od 24. do 26. novembra održan deveti SEEDIG (Dijalog o upravljanju internetom jugoistočne Evrope), pod temom „Vidi potencijal: Digitalne tačke preokreta i odgovorno upravljanje“. Ovaj događaj, koji okuplja stručnjake, kreatore politika, predstavnike nevladinog sektora i poslovnog sveta, predstavio je ključne izazove i prilike u digitalnoj transformaciji regiona.

Kreiranje budućnosti kroz digitalno upravljanje

SEEDIG je prepoznat kao regionalni forum za upravljanje internetom (IGF), sa ciljem da zemlje jugoistočne Evrope zajedno odgovore na izazove koje donosi digitalna tranzicija. Tokom tri dana, događaj je ugostio posetioce iz 18 zemalja i brojne partnere, među kojima su OEBS, RNIDS, ISOC, Savet Evrope i ICANN. Ovaj raznovrstan multistakeholderski pristup omogućio je širu diskusiju o ključnim temama kao što su sajber bezbednost, veštačka inteligencija, zaštita podataka, razvoj IPv6 protokola i primena novih evropskih regulativa poput Digital Service Act-a i Digital Markets Act-a.

Globalni digitalni dogovor i njegovo značenje za region

Jedna od uvodnih tema bila je predstavljanje Globalnog digitalnog dogovora, koji je nedavno usvojen u Generalnoj skupštini UN. Izabel de Solo, predstavnica UN, istakla je značaj ovog dogovora kao okvira za odgovorno upravljanje internetom na globalnom nivou. Diskusije su bile fokusirane na to kako region jugoistočne Evrope može iskoristiti ovaj okvir za unapređenje lokalnih politika i praksi.

Sajber bezbednost i digitalna inkluzija – prioriteti za budućnost

U fokusu ovogodišnjeg SEEDIG-a bila je i sajber bezbednost, kao ključna tema za sve digitalizovane zajednice. Freedom House je predstavio svoj godišnji izveštaj o stanju interneta u zemljama regiona, ukazujući na izazove poput cenzure, sajber pretnji i ograničavanja slobode govora. Takođe, premijerno je predstavljena Koalicija za digitalnu inkluziju, koja će se baviti očuvanjem jezika i kulture na internetu, što je od posebnog značaja za multietnički region Balkana.

Tehnologija u službi inkluzivnog društva

Posebna pažnja posvećena je ulozi žena u sajber bezbednosti, gde su stručnjaci diskutovali o načinima za povećanje učešća žena u ovoj oblasti. Predstavljen je i Gigmeter, alat za merenje obima platformskog rada u jugoistočnoj Evropi, koji pruža podatke o ekonomskoj vrednosti rada na digitalnim platformama, istovremeno ukazujući na potrebu za boljom regulacijom i zaštitom radnika.

Mladi kao nosioci digitalne transformacije

Jedna od najinspirativnijih aktivnosti bila je omladinska škola, gde je 30 mladih talenata iz 12 zemalja učilo o osnovama internet upravljanja. Cilj ove inicijative je da se mladi osnaže znanjem i motivišu da doprinesu razvoju digitalnog društva u svojim sredinama.

Tehnološke inovacije u regionu

U tehničkom delu programa, poseban akcenat je stavljen na razvoj IPv6 protokola i internacionalizovane domene. Region jugoistočne Evrope pokazuje napredak u implementaciji ovih tehnologija, ali je naglašeno da je potrebno dodatno ulaganje u infrastrukturu i edukaciju kako bi se osigurala šira primena.

Zaključak: Digitalno upravljanje za održivu budućnost

SEEDIG 9 je ponudio jedinstvenu platformu za razmenu ideja i najbolje prakse, naglašavajući potrebu za odgovornim i inkluzivnim digitalnim upravljanjem. S obzirom na rastuću važnost interneta u svakodnevnom životu, ovakvi forumi su ključni za oblikovanje održive i pravedne digitalne budućnosti.

Za više informacija o SEEDIG inicijativi i planovima za buduće aktivnosti, posetite zvanični sajt udruženja na seedig.net.


Omogućite notifikacije OK Ne, hvala