Poslovni portal “eKapija“ Vas poziva na prvi okrugli sto na temu “IT kadrovi – prepreka ili potencijal za razvoj” 14. juna u Kinoteci (Uzun Mirkova 1, Beograd), koji organizujemo u saradnji sa kompanijom “Endava”.
Procene su da Srbiji nedostaje minimum 15.000 IT stručnjaka, dok je potencijal u ovoj oblasti toliki da bi mogao da zaposli i celu Srbiju. Obrazovni sistem, međutim, nije u stanju da isprati rast tražnje na tržištu, jer se ne obrazuje dovoljan broj kadrova, što preti da obori konkurentnost srpske IT industrije.
Cilj okruglog stola “eKapije“ je da potraži odgovore na pitanja da li će Srbija uspeti da zadrži pozitivan razvojni trend u IT industriji i šta bi trebalo da se promeni kako ne bismo propustili ovu izuzetnu šansu.
Učešće na okruglom stolu “eKapije“ do sada su potvrdili:
- Tatjana Matić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija
- Snežana Marković, pomoćnik ministra u Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
- Marijana Despotović Zrakić, šef Katedre za elektronsko poslovanje Fakulteta organizacionih nauka
- Jasmina Nikolić, potpredsednik ekspertskog tima za reformu visokog obrazovanja Ministarstva za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije
- Jelena Jovanović, sekretar Udruženja informatičke delatnosti PKS-a
- Milan Šolaja, direktor ICT Cluster Vojvodina
- Goran Obradović, Delivery Unit Manager “Endave”
- Milan Novaković, zamenik direktora Razvojnog centra “Microsofta” za Srbiju
- Vukašin Stojkov, osnivač organizacije “Startit”
- Jovan Stojanović, Business Develpment Executive “Zesiuma mobile”.
- Milan Novaković, zamenik direktora Razvojnogi centra Microsoft za Srbiju
- Vukašin Stojkov, osnivač Startita
Okruglom stolu prisustvovaće i gosti iz regiona: Vedrana Miholić, predsednik asocijacije Programerko i direktor prodaje CROZ iz Hrvatske i Miloš Trkulja, savetnik – Grupa za strateški razvoj kompanije “Lanaco” iz Bosne i Hercegovine.
Panelisti će diskutovati o tome u kojoj meri obrazovne institucije kroz formalno, ali i neformalno obrazovanje, mogu da odgovore na sve veću tražnju za IT kadrovima i da li nastavni programi mogu da se prilagode potrebama privrede ili nam je neophodna reforma obrazovanja. Biće reči i u kojoj meri država zakonima i podzakonskim aktima može da utiče na povećanje broja IT kadrova, kao i da li i na koji način, kao država i društvo, možemo da utičemo na povećanje broja žena u IT sektoru.