Nacionalni CERT i Fondacija RNIDS, uz podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija, okupili su stručnjake iz zemlje i inostranstva na drugoj Nacionalnoj sajber konferenciji, održanoj 23. oktobra, kako bi se otvoreno razgovaralo o najnovijim pretnjama i rešenjima u domenu informacione bezbednosti. S obzirom na sve veći broj sajber incidenata, učesnici konferencije su se fokusirali na izazove koje donose sofisticirani napadi, potrebu za pojačanim zakonodavstvom i obuku svih učesnika u digitalnom prostoru.
Porast sajber napada: Da li je Srbija spremna?
U svom uvodnom govoru, Duško Kodžić, direktor Sektora za informacionu bezbednost RATEL-a, istakao je alarmantan podatak: porast broja incidenata u 2023. godini od čak 40% u odnosu na 2022. godinu. Kodžić je naglasio da su napadači sve sofisticiraniji i da koriste napredne metode poput veštačke inteligencije za izvođenje napada. “Suočeni smo s pretnjama koje se ubrzano razvijaju i koje zahtevaju trostruku zaštitu – kroz ljude, procese i tehnologije”, istakao je Kodžić.
Kontinuirana edukacija i sigurnosna svest na prvom mestu
Direktor RNIDS-a, Dejan Đukić, naglasio je važnost stalnog podizanja bezbednosne svesti i održavanja visokog nivoa zaštite za korisnike i sistem. “Sajber bezbednost mora biti prioritet, a ova konferencija je samo jedan korak ka edukaciji i podizanju svesti o opasnostima”, izjavio je Đukić. Edukacija zaposlenih i stalno usavršavanje prakse u informatičkom sektoru postali su imperativ za sve, od običnih korisnika do ključnih institucija.
Više informacija o Nacionalnom CERT-u možete pronaći na cert.rs.
Nove zakonske mere za jaču zaštitu
Na konferenciji su predstavljene najnovije regulative i zakoni koji treba da unaprede nivo zaštite u Srbiji. Polin Malek iz NCSC Netherlands – EU Cyber Balkans Project predstavila je implementaciju NIS2 direktive u zemljama EU, dok je predstavnik Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Milan Vojvodić, govorio o „Nacrtu zakona o informacionoj bezbednosti“. Nove mere predviđaju planove za dalji razvoj sajber strategija u Srbiji i naglašavaju važnost koordinacije između institucija i privatnog sektora.
Informišite se o NIS2 direktivi na ec.europa.eu.
Panel diskusije: Izazovi primene NIS2 direktive
Na panelu, koji je moderirao Dejan Đukić, diskutovalo se o izazovima prilikom primene NIS2 direktive u nacionalnom zakonodavstvu. Stručnjaci su ukazali na prepreke koje mogu nastati prilikom implementacije, kao i na mogućnost da privreda i CERT-ovi naiđu na probleme u prilagođavanju novim standardima. Sugerisano je da je za uspeh ovog procesa potrebno povećati resurse i kapacitete na lokalnom nivou, kao i obezbediti jaču podršku međunarodnih organizacija.
Strategije za koordinisano otkrivanje ranjivosti
Služba za informacionu bezbednost i Nacionalni CERT predstavili su strategije za koordinisano otkrivanje ranjivosti, što podrazumeva proaktivan pristup u prepoznavanju slabosti u digitalnim sistemima i brzoj reakciji na moguće pretnje. Dr Marko Krstić, rukovodilac Službe za informacionu bezbednost Nacionalnog CERT-a, istakao je ključnu ulogu istraživača i institucija u procesu detekcije i eliminacije ranjivosti.
Bezbednosne pretnje na društvenim mrežama: Opasnosti koje vrebaju korisnike
Na panelu Dijane Milutinović iz RNIDS-a, razgovaralo se o pretnjama koje dolaze sa društvenih mreža. Panelisti su ukazali na neadekvatne kazne za vlasnike platformi i istakli problem nedovoljne edukacije korisnika. “Korisnici često klikću na neproverene linkove, što ih čini ranjivim”, upozorila je Milutinović. Edukacija korisnika o osnovama sajber bezbednosti postala je ključna, s obzirom na brzinu kojom se šire nove pretnje.
Sajber heroj i takmičenje 9/12: Pružanje podrške mladim talentima
Predstavnici fondacije „Mreža za sajber bezbednost“ predstavili su projekte “Sajber heroj” i takmičenje “9/12”, osmišljene da privuku mlade talente i pruže im priliku da razviju veštine u oblasti informacione bezbednosti. Ovi projekti imaju za cilj jačanje kapaciteta u domenu sajber bezbednosti i obezbeđivanje stručnog kadra koji će biti u stanju da odgovori na sve složenije pretnje.
Zaključak: Nacionalna sajber konferencija kao strateški korak ka većoj bezbednosti
Nacionalna sajber konferencija pružila je značajan uvid u aktuelne pretnje i rešenja u oblasti informacione bezbednosti u Srbiji. Uz povećan broj sajber incidenata, jačanje regulativa i međunarodne saradnje postaje ključna strategija. Predstavnici institucija i stručnjaci naglasili su važnost edukacije, razvijanja novih zakona i inicijativa koje podržavaju mlade talente u oblasti sajber bezbednosti.
Detalje o projektima „Sajber heroj“ i „9/12“ možete pronaći na sajtu mreza.rs.
Sa sve većim rizicima na mreži, Srbija nastavlja da unapređuje strategije sajber bezbednosti kako bi odgovorila na izazove budućnosti.