Tokom perioda ekonomske neizvesnosti i nestabilnog finansijskog okruženja, bilo da je izazvano carinama, geopolitičkim događajima ili drugim tržišnim poremećajima, rizik od prevara obično raste. Zlonamerni akteri mogu pokušati da iskoriste ovu situaciju na više ključnih frontova.
Prvo, verovatno će doći do porasta online prevara pri kupovini, jer prevaranti iskorišćavaju povećanu potražnju za robom za koju se očekuje poskupljenje. Mogu postaviti uverljive lažne veb-sajtove ili slati sofisticirane mejlove sa prevarama koje promovišu „popuste pre carina“. Potrošači koji žele da obezbede niže cene mogu brzopleto dati svoje finansijske podatke prevarantima, što može dovesti do finansijskog gubitka ili krađe identiteta.
Drugo, prekidi u lancima snabdevanja mogu primorati kompanije i potrošače da brzo pronađu alternativne dobavljače, često uz manje rigorozne provere. To stvara prilike za ulazak lažnih proizvoda na tržište, uključujući slučajeve u kojima sajber kriminalci ubacuju malver u lažne uređaje. Ova zabrinutost je nedavno istaknuta otkrićem Kaspersky tima, koji je identifikovao naprednu verziju Trojanca Triada unapred instaliranu na falsifikovanim Android pametnim telefonima koji se prodaju putem neovlašćenih prodavaca. Malver funkcioniše na nivou firmvera, omogućavajući napadačima potpunu kontrolu nad uređajem, uključujući krađu kriptovaluta, otmicu naloga na društvenim mrežama i preusmeravanje poziva – naglašavajući ozbiljne rizike koje nose kompromitovani lanci snabdevanja.
Treće, tržišna nestabilnost otvara vrata investicionim prevarama. Prevaranti mogu glumiti legitimne finansijske institucije, obećavati „zagarantovane“ visoke prinose na osnovu navodnih internih informacija vezanih za carine ili pokretati fišing kampanje i lažne sajtove kako bi ukrali osetljive informacije. Na primer, nedavna nepotvrđena objava na društvenim mrežama o mogućem privremenom ukidanju carina izazvala je kratkotrajan višetrilionski skok na tržištu pre nego što je demantovana – pokazujući koliko brzo dezinformacije mogu da se prošire i podstaknu moguće „pump and dump“ šeme.
Kako bi se ublažili ove rizike, potrošači bi trebalo da provere legitimnost prodavaca pre kupovine, koriste načine plaćanja koji nude zaštitu od prevara i budu oprezni prema ponudama koje deluju previše dobro da bi bile istinite. Investitori bi trebalo da sprovode temeljnu analizu, oslanjaju se na pouzdane izvore informacija i budu skeptični prema neželjenim ponudama koje obećavaju nerealne prinose. Kako se ekonomski pejzaž menja, pojačan oprez će biti od ključnog značaja. Razumevanje ovih pretnji može pomoći i potrošačima i investitorima da ostanu zaštićeniji.
Da biste dodatno smanjili izloženost prevarama i zlonamernim veb-sajtovima, razmislite o korišćenju pouzdanog sajber bezbednosnog rešenja kao što je Kaspersky Premium. Pored detekcije pokušaja fišinga i blokiranja sumnjivih preuzimanja, ono obezbeđuje zaštitu u realnom vremenu prilikom online kupovine i finansijskih transakcija pomažući korisnicima da identifikuju lažne sajtove pre nego što unesu bilo kakve osetljive podatke. Kombinovanjem proaktivnih alata za zaštitu sa opreznim i informisanim pristupom, potrošači i investitori mogu sa više samopouzdanja da prebrode ekonomske turbulencije i ostanu otporni na nove pretnje.