black friday super sale

Crni Petak i Sajber Rizici

Crni Petak, koji označava početak praznične kupovine, predstavlja vreme velikih popusta i posebnih ponuda. Međutim, pored brojnih šansi za dobre kupovine, ovaj period donosi i povećan rizik od sajber prevara. Sajber kriminalci iskoristavaju povećanu aktivnost kupaca na internetu kako bi izveli razne prevare, uključujući kreiranje lažnih web stranica i ponuda. Kako bi kupci ostali sigurni, važno je razumeti i primeniti mere predostrožnosti prilikom online kupovine.

Identifikacija Lažnih Ponuda i Web Stranica

  1. Fiktivne e-Prodavnice
    Jedan od najčešćih načina prevare je stvaranje lažnih e-prodavnica. Ove web stranice izgledaju profesionalno i mogu imati atraktivne ponude, ali u stvarnosti, proizvodi nikada neće biti isporučeni. Prepoznajte ih po nedostatku recenzija, sumnjivim kontakt informacijama ili nedostatku transparentnosti o firmi.
  2. Imitacije poznatih platformi
    Prevaranti često kreiraju web stranice koje imitiraju izgled i funkcionalnost poznatih online prodajnih platformi. Iako na prvi pogled izgledaju autentično, ove stranice imaju razlike u URL adresama ili manjkavosti u dizajnu. Uvek proverite URL pre nego što unesete bilo kakve podatke.
  3. Phishing sajtovi
    Phishing sajtovi su dizajnirani da ‘pecaju’ vaše lične i finansijske podatke. Budite oprezni sa web stranicama koje zahtevaju preterano mnogo ličnih informacija ili izgledaju sumnjivo.

Saveti za Bezbednu Online Kupovinu

  1. Proverite legitimnost i sigurnost Web stranice
    Pre nego što započnete sa kupovinom, uverite se da web stranica koristi sigurne HTTPS veze i da ima validne sigurnosne sertifikate. Obratite pažnju na detalje kao što su ikonice sigurnosti, provera autentičnosti, i prisustvo zaštitnih protokola.
  2. Izbegavajte unos PIN koda i osetljivih podataka
    Nikada ne unosite svoj PIN kod ili osetljive podatke poput onih vezanih za elektronsko bankarstvo prilikom online kupovine. Ovi podaci nisu potrebni za standardne transakcije i njihov zahtev može biti znak prevare.
  3. Dvofaktorska autentifikacija
    Koristite web stranice koje nude dodatnu sigurnost kroz dvofaktorsku autentifikaciju. Ovo može uključivati potvrdu identiteta putem SMS poruke ili aplikacije za elektronsko bankarstvo.
  4. Oprez sa Email ponudama
    Budite skeptični prema email ponudama koje zvuče previše dobro da bi bile istinite. Često vode ka lažnim sajtovima ili sadrže linkove koji mogu instalirati zlonameran softver na vaš uređaj.
  5. Izbegavajte deljene i nesignalizirane WiFi mreže
    Za online kupovine koristite samo svoju sigurnu kućnu mrežu ili mrežu mobilnog operatera. Deljene ili javne WiFi mreže mogu biti ranjive i izložene napadima.
  6. Postavite limite za online potrošnju
    Postavljanje dnevnih ili mesečnih limita na vašim platnim karticama može pomo

Budite sigurni tokom cele godine

Pravila bezbedne online kupovine su ključna ne samo tokom prazničnog perioda, već i tokom cele godine. Praznici zahtevaju poseban oprez zbog povećanog broja prevara, ali je važno da uvek budete budni i zaštićeni. Za dodatne informacije i savete o bezbednosti na internetu i zaštiti od online prevara, posetite ErsteZnali.rs. Ova besplatna i nekomercijalna platforma za finansijsku edukaciju, pokrenuta od strane Erste Banke, nudi obilje korisnih resursa da ostanete informisani i zaštićeni u svetu digitalne kupovine.


Omogućite notifikacije OK Ne, hvala