Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, istakla je da je digitalizacija obrazovanja prioritet u radu tog Ministarstva.

Na otvaranju sajma „Nove tehnologije u obrazovanju“ u Belekspo centru, državni sekretar je podsetila da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pokrenulo kapitalni „Projekat za unapređenje informaciono-komunikacione infrastrukture u školama u Republici Srbiji“.

Digitalizacija obrazovanja prioritet

„Tokom prošle godine završena je konfiguracija povezivanja 1612 osnovnih i srednjih škola na Akademsku mrežu Srbije.
Sve škole su dobile besplatan i bezbedan internet sa mogućnošću korišćenja međunarodnih servisa za edukaciju. Naš sledeći korak je obezbeđivanje digitalnih nastavnih servisa, a cilj je potpuna primena novih tehnologija u nastavi, i uvođenje koncepta rada na sopstvenom uređaju. Ministarstvo je za ovu godinu opredelilo 200 miliona dinara za 200 osnovnih i srednjih škola, koje će po izboru Ministarstva prosvete ući u ovaj program“, navela je Matić, dodavši da je prošle godine, u saradnji sa kompanijom „Majkrosoft“, sproveden takođe značajan infrastrukturni projekat uvođenja vaj-faja u školama u ruralnim područjima, za 40 osnovnih i srednjih škola, kao i da je institucionalno, podržan regionalni projekat „Škole za 21. veka“ Britanskog saveta.

„Posebnu pažnju posvećujemo bezbednosti dece na internetu, budući da su ona najranjivija korisnička grupa na internetu. Na osnovu Uredbe za bezbednost dece na internetu, prošle godine 27. februara, pokrenuli smo Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, koji je do sada imao preko 4883 poziva. Takođe, tri godine za redom sprovedena je školska kampanja IT karavan za podsticanje osnovaca da se zaštite na internetu, ali i da koriste nove tehnologije u edukativne svrhe“, istakla je Matić, navodeći da su ove godine, prezentacija i digitalne radionice za decu i roditelje, održani u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Nišu i Ubu, za ukupno 30 škola odnosno za preko 3000 osnovaca, kao i da je direktan prenos prezentacije koji je organizovan iz Niša i Novog Pazara pratilo je još oko 800 škola, odnosno oko 25000 učenika.

Digitalizacija obrazovanja prioritet

Matić je ovom prilikom pozvala nastavnike da učestvuju na konkursu „Digitalni čas“ koji je do sada sproveden šest puta i na taj način prikupljeno je oko 1500 nastavnih jedinica obrađenih pomoću novih tehnologija, koje su dostupne onlajn.

„Ako generacijama koje dolaze pružimo adekvatnu osnovu naša deca imaće priliku ne samo da budu konkurentna svojim vršnjacima u celom svetu, već i da taj isti svet menjaju na bolje. Sistemska podrška digitalizaciji formalnog obrazovanja doprineće, između ostalog, i razvoju IT kadrova, što je kao strateški cilj definisano u Strategiji razvoja IT industrije. Međutim, inovativna nastava podstaći će razvoj digitalnih veština koje će biti neophodne za sve poslove budućnosti“, poručila je državni sekretar.


Omogućite notifikacije OK Ne, hvala